اسفند ۰۳, ۱۳۹۵

۵۰ میلیارد ریال خسارت به بافت های تاریخی لرستان وارد شده است

۵۰ میلیارد ریال خسارت به بافت های تاریخی لرستان وارد شده استمحمد رضا اسدی روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود:عمده خسارت های وارد شده به بافت های تاریخی در شهرستان های خرم آباد و بروجرد و پل های تاریخی در معرض سیلاب بوده است .
وی اظهار کرد: برخی از بافت های تاریخی استان در بارندگی های اخیربر اثر رطوبت دچارترک خوردگی و در معرض ریزش قرار گرفته اند .
وی بیان کرد : این در حالی است که بیشتر بافت های تاریخی درشهرستان های خرم آباد و بروجرد براثر بارندگی ها دچار آسیب شده است .
اسدی اظهار کرد : برخی بناهای در عرصه و حریم بناهای تاریخی نیز دچار آسیب وریزش شده اند که تحت تملک قرار دادن آنها در دستور کار قرار گرفته است .
وی با بیان اینکه پل های تاریخی در معرض سیلاب ها نیز از دیگر آثار تاریخی آسیب دیده بر اثر بارندگی ها هستند ادامه داد : این در حالی است که یک طاق الحاقی پل تاریخی کشکان نیز در روزهای گذشته فرو ریخته است .
اسدی گفت :قسمت پایینی پایه داخل آب این پل نیز براثر سیلاب شسته شده است و در معرض ریزش قرار دارد .
گفتنی است روز شنبه هفته جاری یک طاق الحاقی پل تاریخی کشکان فر رویخت و این در حالی است که یک قسمت این طاق نیزدر سال های گذشته ریزش کرده و قابل ترمیم نبوده است.
ساختار این طاق که حالت سازه ای داشته بر اثر بارندگی های اخیر سنگین شده و فرو ریخته است.
گفته می شود ،در سال ۸۸ ساختار چند پل تاریخی کشکان ،گاومیشان ،پل شاپوری ،کلهر معمولان،پلدختر و چند پایه از پل های زال اسکن لیزر شده است.
با توجه به در دسترس بودن جزئیات اسکن لیزر و نقشه برداریهای کامل از این نوع سازه امکان بازسازی آن وجود دارد .
به گفته کارشناسان میراث فرهنگی استان اعتبار ترمیم و بازسازی پل های تاریخی از محل اعتبارات ملی تامین می شود و این در حالی است که تاکنون برای ۹۷ پل تاریخی لرستان فقط ۹۰۰ میلیون ریال اعتبار تخصیص یافته است .
پل کشکان از آثار تاریخی دوره ساسانیان است وطاق الحاقی تخریب شده ازآثار بازسای شده در دوره قاجاریه می باشد.
استان لرستان دارای پنج هزار اثر تاریخی است که از این تعداد دو هزارو ۵۰۰اثر در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
۷۲۷۴/۶۰۰۱منبع

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *