دی ۳۰, ۱۳۹۶

۹۷۰×۹۰
یوزپلنگ یتیم جان سالم به در برد؛ چکو زنده است

یوزپلنگ یتیم جان سالم به در برد؛ چکو زنده است

[ad_1]

به نقل از خبرگزاری مهر، در سال ۱۳۹۱ بود که دوربین های پناهگاه حیات‌ وحش میاندشت ( منطقه حفاظت شده در شرق شهرستان جارجم در استان خراسان شمالی ) ، تصویری از یوزپلنگ مادر با ۳ توله‌اش را ثبت کردند.

این برای اولین بار یک خانواده یوزپلنگ، از تولگی تحت نظر گرفته می‌شدند. توله ها بزرگ و از مادرشان جدا شدند و هر کدام به دنبال سرنوشت خود رفتند. مادر آن ها کم کم داشت به دست فراموشی سپرده می شد و خبری از او نبود تا اینکه در شهریور ماه ۱۳۹۴، اتفاق خوشحال کننده ای رخ داد و آن ثبت تصویری از این یوز ماده توسط دوربین‌های تله‌ای انجمن در میاندشت بود. اما این خوشحالی طولی نکشید و در اردیبهشت همان سال، مادر توله یوزها، جانش را در جاده تهران- مشهد، محدوده روستای عباس آباد از دست داد.

این مادر فداکار، به پیشنهاد موسسه تصویر حیات‌وحش، «مانا» نام گرفت تا این راهی باشد برای جاودانه ماندن نام این یوز در تاریخ ایران.

اما مانا مادر یک توله نر بود؛ توله ای که چند روز بعد از تصادف مادرش در اطراف جاده پرسه میزد و توسط ماموران محیط زیست منطقه و دوستداران حیات‌وحش، از اطراف جاده رانده می شد تا سرنوشتش مثل مادرش نشود. به دلیل سن کم این توله ( حدودا ۱۴ ماه ) و این که استقلال نداشت کارشناسان احتمال می دادند که خیلی دوام نمی آورد. اما آنچه از تصاویر ثبت شده توسط موسسه تصویر حیات‌وحش از پناهگاه حیات‌وحش میاندشت بر می آید این است که این توله در جنگ بقا توانست پیروز شود.

موسسه تصویر حیات‌وحش در جریان ساخت مستندی از وضعیت یوزپلنگ در ایران، دوربین هایی را میاندشت نصب و تصاویر زیادی را از یوزپلنگ به ثبت رساند.

در کارشناسی این تصاویر و خال شناسی یوزپلنگ مشخص شد تصاویر مربوط به همان توله نر است که توانسته زنده بماند و در سن کمتر از ۲ سالگی به صورت مستقل زندگی کند.

حال این یوزپلنگ «چکو» نام دارد؛ نامی مربوط به آبشخوری در منطقه میاندشت؛ آبشخوری که برای اولین بار این یوز در آن تصویر برداری شد.

تصاویر دیگر این موسسه مربوط به یک ماده و توله دیگر (که این توله جنسیت ماده دارد) و یک نر تکی در منطقه میاندشت است.

زنده ماندن این توله اتفاق خوشحال کننده ای است برای جمعیت یوزپلنگ زیستگاه‌های شمالی کشور.

اما بدون شک هنوز چالش هایی بر سر بقا یوزپلنگ ها وجود دارد که ممکن است زودتر از موعد ممکن انقراض آن را سبب شود.

کمپین نامه نجات تلاشی است برای سرعت و قوت بخشیدن به این اقداماتموسسه تصویر حیات وحش در حال تدوین این مستند از یوزپلنگ است که امیدواریم در ماه‌های آینده اکران شود.

تصویری از مادر چکو

زنده بودن توله یوز جاده عباس آباد
زنده بودن توله یوز جاده عباس آباد

#اخبار روز گردشگری را در ایران تور دنبال کنید.

[ad_2]

منبع

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *