دی ۳۰, ۱۳۹۶

۹۷۰×۹۰
گردشگری بر اساس احکام اسلامی | روزه در سفر

گردشگری بر اساس احکام اسلامی | روزه در سفر

[ad_1]

پیش تر انواع سفر بر اساس احکام اسلامی و نماز در سفر را به شما معرفی کردیم. روزه یکی از واجبات بسیار پر اهمیت در اسلام می باشد و امروز قصد داریم احکام روزه یک مسافر را مورد بررسی قرار دهیم.

با ایران تور همراه شوید . . .

روزه و ماه رمضان

احکام روزه مسافر

احکام زیر در مورد مسافرینی است که قصد روزه گرفتن دارند و بایدها و نباید ها در این احکام ذکر شده است:

۱) مسافری که باید نمازهای چهار رکعتی را در سفر دو رکعت بخواند، نباید روزه بگیرد. اما مسافری که که نمازش را تمام می خواند مثل کسی است که شغلش مسافرت یا سفر او سفر معیصت است، در این صورت باید در سفر نماز را کامل و روزه هم بگیرد. ( برای آشنایی با شرایط نماز در سفر به مطلب گردشگری بر اساس احکام اسلامی | نماز در سفر مراجعه کنید. )

۲) مسافرت در ماه رمضان اشکالی ندارد، اما اگر برای فرار از روزه باشد مکروه است.

۳) حجاجی که در حج استطاعت بر قربانی ندارند، به جای آن می توانند ده روز روزه بگیرند که باید سه روز آن در سفر حج و هفت روز در وطن باشد.

۴) حجاجی که عمدا قبل از غروب آفتاب از سرزمین عرفات خارج شوند، باید هر نفر یک شتر کفاره بدهند و یا هیجده روز، روزه بگیرند.

۵) کسی که بدون تعیین روز، نذر روزه کند، نمی تواند آن را در سفر به جای آورد. اما اگر نذر کند که روزی معینی را در سفر روزه باشد، باید آن را در سفر به جای آورد یا آن که اگر نذر کند که روز مشخصی روزه بگیرد، پس آن روز را چه در سفر باشد یا نه، باید روزه دار باشد.

۶) کسی که نمی داند روزه مسافر باطل است، اگر در سفر روزه بگیرد و در بین روز مساله را بفهمد، روزه اش باطل می شود. اما اگر تا غروب حکم را نفهمد، روزه اش صحیح است.

۷) اگر فراموش کند مسافر است، یا فراموش کند که روزه مسافر باطل می باشد و در سفر روزه بگیرد روزه او باطل است.

۸) اگر روزه دار بعد ظهر مسافرت کند، باید روزه خود را تمام کند و اگر پیش از ظهر مسافرت نماید وقتی به حد ترخص برسد، باید روزه خود را افطار کند و اگر پیش از آن، روزه را افطار کند بنابر احتیاط کفاره نیز بر او واجب خواهد شد.

۹) اگر مسافر بعد از ظهر به وطنش برسد، یا به جایی برسد که می خواهد ده روز در آن جا بماند، نباید آن روز را روزه بگیرد. «رساله امام خمینی (ره)»

دانشنامه گردشگری

با #مفاهیم و دانش گردشگری در ایران تور آشنا شوید.

[ad_2]

منبع

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *