دی ۲۹, ۱۳۹۶

۹۷۰×۹۰
نقاشی لیلی و مجنون

[ad_1]

در تابلو پیش رو تصویری از زوج عاشق و مشهور ایرانی، لیلی و مجنون می بینید که در آن بخشی از داستان عاشقانه آن ها روایت شده است.

همان طور که می بینید، بالای تابلو نقاشی لیلی و مجنون به گونه ای ساخته شده که برای نصب در محلی طاقچه ای شکل و قوس دار در دیوار مناسب باشد. این تابلو بخشی از یک مجموعه ۸ عددی ست که برای تزئین اتاق کشیده است. تمامی این نقاشی ها بر پایه داستان های عاشقانه ای کشیده شده که در اشعار مشهور ایرانی به صورت نظم روایت شده اند. تابلو نقاشی لیلی و مجنون همان طور که نامش اشاره دارد به شرح عاشقانه این زوج اسطوره ای و مشهور می پردازد و در آن هم لیلی و هم مجنون دیده می شوند.

در سمت راست تابلو مجنون را می بینید که با بدنی استخوانی و نحیف در کنار حیوانات زندگی می کند. در واقع این تابلو روایت بخشی از داستان است که مجنون از سوی پدر لیلی طرد شد و جواب نه شنید، پس با غم و اندوهی بی پایان به دامان طبیعت و حیات وحش رفت و در آنجا سکنی گزید. در سمت راست نیز شمایلی از لیلی را می بینید که لباسی از زمان مرسوم خود بر تن دارد.

تابلو لیلی و مجنون با تکنیک رنگ و روغن بر روی بوم کشیده شده است. این روش در اواخر قرن ۱۷ در ایران معرفی شد و بعدها در طی قرن هجدهم تصحیح شد و پیشرفت بسیار کرد.

تابلو لیلی و مجنون را چالرز ویکینسون، موزه دار باسابقه هنرهای اسلامی و عضو تیم کاوش شهر باستانی نیشابور به موزه متروپولیتن اهدا کرده است و هم اکنون بازدید عمومی ندارد.

تاریخ نقاشی: اواسط قرن ۱۰ خورشیدی

دوره: اسلامی

تکنیک: رنگ و روغن

ابعاد: ارتفاع: ۹۰٫۸ سانتی متر؛ عرض ۸۵٫۷ سانتی متر

فرهنگ: شیراز، ایران

نقاش : مشخص نیست

محل نگهداری: موزه متروپولیتن، نیویورک

leili-and-majnun20

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با ایران تور بشناسید.

[ad_2]

منبع

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *