دی ۲۹, ۱۳۹۶

۹۷۰×۹۰
فرانسیس گالتون | دانشمند و کاوشگر انگلیسی

فرانسیس گالتون | دانشمند و کاوشگر انگلیسی

[ad_1]

این بار در مشاهیر گردشگری با فرانسیس گالتون، دانشمند و کاوشگر انگلیسی آشنا می شویم.

دلیل شهرت

فرانسیس یک نابغه و دانشمند انگلیسی بود که او را از پیشگامان علم ژنتیک می دانند. علاه بر این فعالیت های مردم شناسانه، اختراعاتش را نیز به افتخاراتش اضافه کنید.

او برای کاوش های خود سفرهای زیادی را به خصوص در قاره آفریقا انجام داده است. وی در کتابی گزارش های سفر خود در کل قاره آفریقا را منتشر کرد و به دلیل این گزارش ها از انجمن سلطنتی جغرافیا، مدال افتخار دریافت کرد. فرانسیس علارغم علاقه زیاد به سفر در سال ۱۸۵۰ بنا به گفته های خود به دلیل ازدواج و ضعف جسمانی و سلامتی سفرهایش را متوقف کرد. اما علاقه او باعث شد تا یک کتاب راهنمای سفر به نام ” هنر مسافرت ” از خود منتشر کند.

فرانسیس گالتون پسر عمه ی چارلز داروین مشهور بود و بسیاری فرانسیس را پدر آزمون هوش می دانند و اختراع انگشت نگاری را به او نسبت می دهند. بیش از ۳۰۰ مقاله و کتاب نیز از وی منشتر شده است.

تولد

فرانسیس در خانواده ای پر تعداد در ۱۶ فوریه سال ۱۸۲۲ میلادی در شهر بیرمنگام کشور انگلیس به دنیا آمد او کوچکترین عضو خانواده ۹ فرزنده گالتون بود.

زندگی

پدر وی مردی ثروتمند و یکی از اشخاص مهم و پرنفوذ در دولت و ارتش انگلستان بود. پدر فرانسیس او را مجبور به تحصیل در زمینه ی پزشکی کرد و او در ۱۶ سالگی مشغول به کارآموزی پزشکی در یکی از بیمارستان های بیرمنگام شد.

او پس از یک سال کارآموزی تحصیلات پزشکی اش را در کینز کالج لندن ادامه داد. اما طولی نکشید که علاقه اش به ریاضیات را متوجه شد و به دانشگاه کمبریج رفت.

فرانسیس پس از اتمام تحصیلاتش پژوهش ها، تحقیقات و سفرهای خود را آغاز کرد و به موفقیت های چشمگیری دست یافت.

مرگ

فرانسیس در سال ۱۹۰۹ میلادی لقب “سِر” را دریافت کرد و ۲ سال بعد در روز ۱۷ ژانویه ۱۹۱۱ میلادی درگذشت.

فرانسیس گالتون
فرانسیس گالتون

#مشاهیر گردشگری جهان را در ایران تور بشناسید.

[ad_2]

منبع

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *