دی ۲۹, ۱۳۹۶

۹۷۰×۹۰
عظیم قیچی ساز | بر فراز بام های دنیا

عظیم قیچی ساز | بر فراز بام های دنیا

[ad_1]

این بار در مشاهیر گردشگری با عظیم قیچی ساز، مشهورترین کوهنورد ایرانی آشنا خواهیم شد.

دلیل شهرت

بدون شک عظیم قیچی ساز را می توان مشهورترین کوهنورد ایرانی در سطح جهان دانست. وی تا کنون به کشورهای مختلفی که دارای کوه های بلند هستند، سفر کرده است و بر فراز کوه های مرتفع بسیاری ایستاده و غرور ایرانی را به جهانیان نشان داده است.

او تنها هیمالیا نورد ایرانی می باشد که تا کنون به ۱۳ قله از ۱۴ قله ای که بیش از ۸ هزار متر دارند، صعود کرده است. قلل کوه های بسیاری در کشور های مختلفی چون ترکیه، چین، نپال، افغانستان، قزاقستان و پاکستان زیر پاهای او قرار گرفته اند.

وی تا کنون بیش از ۲۰ صعود برون مرزی داشته است که جز صعود به قله اورست در سال ۱۳۸۴ خورشیدی، سایر صعود ها بدون استفاده از اکسیژن و باربر بوده است!

او در سال ۱۳۸۵ نیز توانست قله اورست را بدون اکسیژن فتح کند.

تولد

عظیم قیچی ساز در سال ۱۳۶۰ خورشیدی در شهر تبریز به دنیا آمده است.

زندگی

او از سال ۱۳۷۵ یعنی در سن ۱۵ سالگی ورزش کوهنوردی و دوچرخه سواری را آغاز کرد. وی دارای دیپلم فنی حرفه ای (تراش و فرز) می باشد و کوهنوردی حرفه ای را از سال ۱۳۷۹ آغاز کرد. برای نخستین صعود برون مرزی اش به کشور قزاقستان سفر کرده و به قله ۶۴۰۰ متری ماریل وال در سال ۱۳۸۱ صعود می کند. پس از صعود های دیگر، او در سال ۱۳۸۴ و در ۲۴ سالگی توانست بام جهان یعنی اورست را فتح کند.

قیچی ساز در سال ۱۳۹۴ برای فتح آخرین قله بالای ۸۰۰۰ متری لهوتسه ( یا لوتسه چهارمین قله مرتفع جهان در مرز تبت) که پیش از آن صعود نکرده بود، به مرز چین و نپال سفر کرده بود که متاسفانه به دلیل حادثه زلزله در نپال صعود وی نیمه تمام باقی ماند.

در حال حاضر

او در حال حاضر خود را برای صعود به قله لهوتسه آماده می کند تا در صورت پیدا شدن فرصت، نام خود و ایران را در تاریخ کوهنوردی ماندگار کند.

عظیعظیم قیچی سازم قیچی ساز
عظیم قیچی ساز
عظیم قیچی ساز
عظیم قیچی ساز

تندیس عظیم قیچی ساز در شهر تبریز

عظیم قیچی ساز

#مشاهیر گردشگری جهان را در ایران تور بشناسید.

[ad_2]

منبع

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *