دی ۲۹, ۱۳۹۶

۹۷۰×۹۰
سنگ کره ماه | جواهری از کهکشان ها

سنگ کره ماه | جواهری از کهکشان ها

[ad_1]

در رابطه با سنگی خاص، جذاب و در نوع خود بی نظیر می خواهیم صحبت کنیم. قطعه سنگی به رنگ سیاه که دانه های رنگین ( شبیه به خرده های شیشه ) داخلش کاملا مشخص است. این شهاب سنگ در اثر برخودش با دهانه ی تایکو ( Tycho ) از ماه جدا شده است؛ دهانه ی تایکو در جنوبی ترین قسمت ماه و همان سمتی که رو به روی کره ی زمین است قرار دارد. این دهانه دایره شکل و دارای قطری حدود ۸۵ کیلومتر می باشد و ارتفاع دیواره اش به ۴۸۵۰ متر می رسد.

شهاب سنگ کره ی ماه که به جواهر کره ی ماه هم معروف شده است، سال ها پیش توسط فضانوردان به زمین آورده شده و هم اکنون هم در ایران است. این سنگ را ریچارد نیکسون ( سیاست‌مدار و سی‌ و هفتمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا ) به دربار پهلوی دوم اهدا کرده بود ، در حقیقت جواهر کرده ی ماه یک پیش کش ارزشمند بود که به ایران آمد.

محل نگهداری : این قطعه سنگ یکی از آثار شاخصی است که در حال حاضر در محل کوشک احمد شاهی کاخ نیاوران واقع در مجموعه ی نیاوران نگهداری می گردد ، ساخت کوشک احمد شاهی به یک صد سال پیش از میلاد بازمی گردد و خود یکی از آثار ملی ایران است .

در این مجموعه آثار و گنجینه های ارزشمندی از جنس نقره ، عاج، برنز و … که اغلب هدایا و پیش کش های رئیسان کشورهای مختلف به پادشاهان ایران بوده اند نگهداری می شوند، سنگ کره ی ماه دقیقا در طبقه ی اول کوشک احمد شاهی، راه روی سمت چپ و در محل اتاق خواب واقع شده است.

خیلی زود ایران تور بازدیدی کامل از کوشک احمدشاهی و گنجینه های موجود در آن خواهد داشت.

سنگ کره ماه
photo by bahareh falah

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با ایران تور بشناسید.

[ad_2]

منبع

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *