دی ۲۹, ۱۳۹۶

۹۷۰×۹۰
روئال آمونسن | قطب نورد نروژی

روئال آمونسن | قطب نورد نروژی

[ad_1]

این بار در مشاهیر گردشگری با روئال آمونسن، قطب نورد نروژی آشنا می شویم.

دلیل شهرت

روئال آمونسن نخستین انسانی است که سفر به هر دو قطب کره زمین یعنی قطب شمال و جنوب را تجربه کرده است!

همچنین او نخستین فردی است که از گذرگاه شمال غربی عبور کرد. مسیر دریایی که اقیانوس اطلس شمالی را به اقیانوس آرام از طریق اقیانوس منجمد شمالی متصل می کند، گذرگاه شمال غربی می گویند.

آمونسن یکی از رهبران اصلی دوره اکتشافات قطب جنوب بود و در کنار افرادی چون رابرت فالکن اسکات، رانست شکلتون و داگلاس موسن قرار داشت.

تولد

روئال در روز ۱۶ جولای سال ۱۸۷۲ در کشور نروژ چشم به جهان گشود.

زندگی

خانواده روئال کشتی دار بودند و پدر او یک ناخدا بود. مادر وی دوست نداشت او به پیشه خانوادگی شان مشغول شود و سعی داشت او را از دریانوردی دور نگه دارد. روئال تا ۲۱ سالگی یعنی تا زمان مرگ مادرش از دریانوری پرهیز می کرد اما پس از آن تحصیل خود در دانشگاه پزشکی را رها کرده و به دریانوردی مشغول شد!!

او در بین سال های ۱۸۹۷ تا ۱۸۹۹ میلادی همراه با یک گروه نروژی به رهبری فردی به نام آدرین دوژرلاش قصد سفر به قطب جنوب را داشت که در این سفر موفق نبودند و کشتی شان در در یخ ها گیر کرد.

وی در سال ۱۹۰۳ میلادی توانست از گذرکاه شمال غربی عبور کند و در آن جا آموزه های زیادی را از مردم بومی آموخت.

آمونسن در نهایت در ۱۴ دسامبر سال ۱۹۱۱ میلادی با گروه پنج نفره خود به همراه ۱۶ سگ که تعدادی از آن ها را در مسیر خورده بودند، به قطب جنوب رسید! آن ها ارودگاه خود به نام پولهایم را برپا کردند. آمونسن و گروهش ۳۵ روز زودتر از رابرت فالکن اسکات به قطب جنوب رسیده و آن ها پیروز نبرد اکتشاف قطب جنوب شده بودند.

مرگ

وی در روز ۱۸ ژوئن سال ۱۹۲۸ میلادی در حین یک عملیان نجات، هواپیمایش به دلیل مه زیاد در دریای بارنت دچار مشکل و حادثه شده و سرنگون شد. تیم های امدادی هرگز نتوانستند که پیکر روئال را پیدا کنند.

روئال آمونسن
روئال آمونسن

گروه آمونسن پس از برافراشتن پرچم کشور نروژ در سال ۱۹۱۱ میلادی در قطب جنوب

روئال آمونسن

#مشاهیر گردشگری جهان را در ایران تور بشناسید.

[ad_2]

منبع

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *