آذر ۲۱, ۱۳۹۶

۹۷۰×۹۰
رابرت کر پورتر | دیپلمات و جهانگرد انگلیسی

رابرت کر پورتر | دیپلمات و جهانگرد انگلیسی

[ad_1]

این بار در مشاهیر گردشگری با رابرت کر پورتر، دیپلمات و جهانگرد انگلیسی آشنا خواهیم شد.

دلیل شهرت

اصلی ترین دلیل شهرت رابرت علاوه بر سفرهای دیپلملتیک او به نقاط مختلف جهان و نقاشی هایش، سفر به ایران و پاسارگاد می باشد! وی در سال ۱۸۱۸ میلادی به پاسارگاد سفر کرد. پیش از سفر رابرت، همگان آرامگاه کنونی کوروش را متعلق به مادر سلیمان می دانستند و این بنا به ” مشهد مادر سلیمان ” شناخته می شد. رابرت نخستین فردی بود که متوجه شد این آرامگاه به کوروش بزرگ پادشاه عادل و قدرتمند هخامنشی تعلق دارد.

(برای مطالعه بیشتر درباره آرامگاه کوروش بزرگ می توانید مطلب آرامگاه کوروش بزرگ ; مردی به عظمت تاریخ را بخوانید. )

تولد

وی در شهر دورام که در شمال شرقی انگلستان واقع شده است در سال ۱۷۷۷ میلادی چشم به جهان گشود.

زندگی

او یکی از پنج فرزند ویلیام پورتر، جراح مشغول به کار در ارتش انگلیس بود. خواهران وی نویسنده بودند و او پس از فوت پدرش تصمیم گرفت که در زمینه نقاشی به فعالیت بپردازد.

وی تحصیلات هنری خود را در آکادمی سلطنتی هنری لندن گذارند. رابرت از نخستین نقاشان سبک خاصی از منظره در انگلستان بود. وی در سال ۱۸۰۴ میلادی پس از سفر به روسیه به عنوان نقاش تزار الکساندر اول منصوب شد. رابرت به مناطق و کشورهای مختلفی سفر می کرد و از مناظر نقاشی می کشید. رابرت در سال ۱۸۱۳ به انگلستان بازگشت و مقام شوالیه را دریافت کرد. سفر طولانی او به ایران از ۱۸۱۷ میلادی آغاز شده و او از طریق قفقاز وارد ایران شد و پس از عبور از تهران و اصفهان به تخت جمشید و پاسارگارد رفت و نقاشی تاریخی و معروفی نیز از آرامگاه کوروش بزرگ از خود به یادگار گذاشته است.

رابرت تجربه سفر به کشور ونزوئلا را نیز برای ماموریت های دیپلماتیک دارد.

مرگ

رابرت در سال ۱۸۴۲ میلادی درگذشت و در شهر سن پترزبورگ روسیه دفن شد. یادمانی نیز از او در کلیسای جامع بریستول در انگلستان ساخته شده است.

رابرت کر پورتر
رابرت کر پورتر

#مشاهیر گردشگری جهان را در ایران تور بشناسید.

[ad_2]

منبع

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *