دی ۲۹, ۱۳۹۶

۹۷۰×۹۰
جام زرین مارلیک با نقش برجسته غزال

جام زرین مارلیک با نقش برجسته غزال

[ad_1]

جام زرین مارلیک، جامی بزرگ و باشکوه از جنس طلاست که بر روی آن نقوش برجسته ای از چندین غزال با جزئیات چشمگیر و منحصر به فردی به چشم می خورند. در دره گوهررود در نزدیکی شهر رودبار، تپه های بزرگ و کوچک دیده می شوند که قدمتی باستانی دارند و یکی از مهم ترین آن ها تپه مارلیک است. مارلیک منطقه ای در جنوب غربی دریای کاسپین است که بقایای بی نظیری از یک تمدن کهن و فراموش شده را در دل خود پنهان کرده بودند. تعدادی ظروف مشابه جام زرین مارلیک با نقوش غزال، در طی حفاری ها و در منطقه گران بها مارلیک یافت شده است. همچنین یک ظرف مشابه این جام زرین در منطقه شوش و خوزستان کشف شده است.

بر روی بدنه این جام زرین ۴ غزال نقش برجسته خود نمایی می کنند که به صورت افقی قاب گرفته شده اند و همگی آن ها به سمت چپ در حال راه رفتن هستند. نقوش غزال به روش و تکنیک حکاکی خلق شده که جزئیات بی نظیری چون مو غزال ها و ساختار عضلانی بدن شان به خوبی دیده می شود. جالب آن که سر غزال ها به صورت جداگانه ساخته شده و همچنین گوش ها و شاخ های آن به صورت جداگانه و با استفاده از محلولی کلوئیدی و چسباک بر روی جام اضافه شده اند. در ایران باستان این محلول کلوئیدی را با استفاده از نمک مس و چسب ساخته می شده است. چشم ها و سُم های غزال برجسته برجسته ساخته شده اند که احتمالا برای ایجاد خاتم کاری بوده است.

جام زرین مارلیک همان طور که از نامش بر می آید کاملا از طلا ساخته شده است و ارتفاعی ۶٫۵ سانتی متری دارد. امروزه این جام زرین در گالری ۴۰۴ خیابان فیفث آونو در موزه پتروپولیتن در معرض دید عموم قرار دارد.

دوره تاریخی: دوره آهن دوم

زمان ساخت: اوایل نخستین هزاره پیش از میلاد مسیح

جنس: طلا

ابعاد: ارتفاع: ۶٫۵ سانتی متر

محل کشف: شمال غربی ایران، منطقه کاسپین

محل نگهداری: موزه متروپولیتن، نیویورک

جام زرین مارلیک با نقش برجسته غزال

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با ایران تور بشناسید.

[ad_2]

منبع

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *