دی ۲۹, ۱۳۹۶

۹۷۰×۹۰
توماس هربرت | نجیب زاده و جهانگرد انگلیسی

توماس هربرت | نجیب زاده و جهانگرد انگلیسی

[ad_1]

این بار در مشاهیر گردشگری با توماس هربرت، نجیب زاده و جهانگرد انگلیسی آشنا خواهیم شد.

دلیل شهرت

توماس هربرت از نجیب زادگان و درباریان شاه چارلز اول بود و به واسطه مقامش ماموریتی برای سفر به کشورهای آسیایی به او محول شد. نوشته های او در سفر که در قالب یک سفرنامه منتشر شد حاوی اطلاعات بسیار مفیدی از آن دوران می باشد. توماس از ایران نیز بازدید کرده بود و بخش مهمی از کتابش به کشور ایران اختصاص دارد.

او موارد مختلفی همچون اقتصاد، مسائل سیاسی و اجتماعی ایران را ریزبینانه بررسی کرده است. توماس در مورد بناهای تاریخی، باستان شناسی، باغ ها و شهرهای ایرانی نیز در سفرنامه اش سخن به میان آورده است. نقاشی های سفرنامه اش بسیار مشهور می باشد که از جمله معروفترین این تصاویر می توان به دو کتیبه میخی در تخت جمشید و پرتره شاه عباس اشاره کرد.

تولد

توماس هاربرت در سال ۱۶۰۶ میلادی در انگلستان متولد شد.

زندگی

سفر پرآوازه وی به ایران در سال ۱۶۲۸ میلادی به همراه هیئتی انگلیسی آغاز شد. آن ها به شکل دریایی به ایران سفر کرده و از بندرعباس به ایران وارد شدند. نخستین شهری که پس از بندرعباس دیدند، شیراز بود. هاربرت به شکل عجیبی شیفته زیبایی های شیراز شده بود و این شهر را زیباترین شهر آسیا می دانست.

پس از اقامت یک ماهه در شیراز و بازدید از تخت جمشید به اصفهان سفر کردند و ۳ هفته نیز در یکی از باشکوه ترین شهرهای آن دوره به سمت شمال حرکت کردند تا ملاقاتی با شاه عباس صفوی داشته باشند. توماس تمامی جزییات سفر را در سفرنامه اش ذکر کرده است. پس از ایران نیز سفرهای وی دیگر کشورهای اروپایی همچون عراق، هندوستان و . . ادامه یافت.

مرگ

توماس در سال ۱۶۸۲ میلادی در انگلستان درگذشت.

توماس هربرت

#مشاهیر گردشگری جهان را در ایران تور بشناسید.

[ad_2]

منبع

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *