بهمن ۰۱, ۱۳۹۶

۹۷۰×۹۰
تمجید گاردین از موزه موسیقی اصفهان

تمجید گاردین از موزه موسیقی اصفهان

[ad_1]

روزنامه ی بریتانیایی گاردین، با اشاره به موزه جدید موسیقی اصفهان، از این موزه با عنوان محلی برای نمایش ادوات موسیقی ایرانی نام برد.

به نقل از ایسنا، در این گزارش، گاردین نوشته است:

در یک خیابان سرسبز در محله قدیمی جلفا در اصفهان (مهم‌ترین شهر توریستی ایران)، به دور از میدان نقش جهان و بازار تاریخی معروف اصفهان، موزه جدید موسیقی به شما خوش‌آمد می‌گوید.

این موزه کوچک در سال گذشته توسط مهرداد جیحونی و شهریار شکرانی، از موسیقیدانان بومی اصفهان بر پا گشت. در این موزه بیش از ۳۰۰ نمونه از آلات موسیقی از سراسر ایران به نمایش آمده است؛ ادوات موسیقی که ظاهر بسیاری از آن ها با آن چه در نقاشی‌ و مینیاتورهای قدیمی در محوطه‌های تاریخی اصفهان می‌بینیم، متفاوت است.

در گزارش گاردین چنین آمده است:

کمانچه که از آن به‌عنوان پیشگام ابداع ساز ویولن یاد می‌شود و تار که از قرار معلوم الهام‌بخش ساخت ساز گیتار بوده، همراه مجموعه‌ای از طبل و دهل‌های ساخته‌شده از پوست حیوانات، فلوت یا نی، زنگوله‌های شترهای کوچ‌نشینان و یک چنگ زیبا و باشکوه همگی از جمله مواردی هستند که در محفظه‌های نورانی و روی دیوارهای سفید موزه موسیقی اصفهان در معرض دید قرار گرفته‌اند و توضیحاتی به زبان فارسی و انگلیسی برای هر کدام آورده شده و بازدیدکنندگان می‌توانند برخی از این آلات موسیقی را که در مقایسه با سایر آن‌ها ارزش کمتری دارند در دست بگیرند و بنوازند.

بازدید از این موزه برای توریست ها بسیار لذت بخش است چرا که می توانند لذت گوش فردا دادن به موسیقی سنتی و اشعار فارسی که توسط اساتید ایرانی اجرا می شود را تجربه کنند.

با آن که از بازگشایی این موزه مدت زیادی نگذشته است اما در همین مدت کوتاه موفق به کسب دو جایزه بزرگ شده مثل جایزه ای که از سوی شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم)، به عنوان بهترین موزه خصوصی ایران به موزه موسیقی اصفهان داده شد.

موزه موسیقی اصفهان اولین موزه خصوصی موسیقی در ایران است که از دو تالار با نام های تالار سازهای ملی و تالار سازهای محلی تشکیل شده است که در کل مجموعه ای بسیار متنوع از سازهایی ایرانی پدید آورده اند.

جالب است بدانید با اینکه تنها چندماه از آغاز به کار این موز می گذرد اما تعداد گردشگران خارجی که از این موزه باردید کردند و نظر مثبت خود را در وب‌سایت معروف ” Tripadviser” ثبت کرده‌اند، آن قدر زیاد بوده که سبب شده تا موزه موسیقی اصفهان به یکی از جاذبه‌های اصلی گردشگری این شهر تبدیل شود.

موزه موسیقی اصفهان
موزه موسیقی اصفهان
موزه موسیقی اصفهان

#اخبار روز گردشگری را در ایران تور دنبال کنید.

[ad_2]

منبع

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *