دی ۳۰, ۱۳۹۶

۹۷۰×۹۰
تخریب ” قلعه مولانا “

تخریب ” قلعه مولانا “

[ad_1]

مهدی نوبخت، سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گلپایگان در گفت و گویی که روز سه شنبه، ۲۳ شهریور با ایسنا داشت، از تخریب قلعه مولانا در روستای وانشان گلپایگان خبر داد.

او در این گفت و گو اظهار کرد :

قلعه مولانا یک شهرک سینمایی بود و ای کاش زمانی که برای ساخت آن هزینه‌ای چند میلیونی صرف می‌شد سازه‌ محکم‌تر ساخته می شد.

او ادامه داد:

قانونا شهرک های سینمایی زیر مجموعه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی است و اداره ارشاد باید این مجموعه را حفظ و نگهداری می‌کرد اما در سال ۹۳ درتصمیم گیری‌هایی که صورت گرفت به دلیل اینکه روستای وانشان جنبه تاریخی دارد و از مناطق گردشگری است، نگهداری و واگذاری آن به بخش خصوصی به میراث فرهنگی محول شد.

مهدی نوبخت در ادامه صحبت هایش گفت:

قبل از شروع ساخت این قلعه منابع امور آب شهرستان از افرادی که می‌خواستند این بنا را بسازند تعهد گرفته بود که بعد از اتمام این پروژه، این بنا به دلیل قرار داشتن در حریم رودخانه باید تخریب شود.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گلپایگان افزود:

رییس سابق امور منابع آب شهرستان اقدام به شکایتی مبنی بر قرار داشتن این بنا در بستر رودخانه انجام داد و از ما خواست تعهد بدهیم که اگر روزی سیلی رخ داد و حادثه‌ای به وجود آمد تمام خسارت را میراث فرهنگی بپردازد.

او اضافه کرد:

اداره میراث چنین تعهدی را قبول نکرد چرا که بنا قدمت تاریخی نداشت و از سوی دیگر قابل نگهداری نبود. حفظ بناهای تاریخی در اولویت این اداره است ضمن اینکه این بنا با کم مهری مردم هم مواجه بود و درها و تیرهای چوبی آن کنده شده بود.

در گزارش ایسنا آمده است، قلعه مولانا به هدف استفاده در ساخت سریال مولانا جلال الدین بلخی در روستای وانشان گلپایگان ساخته شده بود؛ساخت و سازی که از ابتدا مستحکم نبود. اما با این وجود بعد از مقاوم سازی این توانایی را داشت که این شهرک سینمایی را در گلپایگان حفظ کند تا به این طریق پای گروه های سینمایی را به این شهرستان باز کند و بابی باش برای معرفی این روستا به همگان…

تخریب

#اخبار روز گردشگری را در ایران تور دنبال کنید.

[ad_2]

منبع

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *