دی ۳۰, ۱۳۹۶

۹۷۰×۹۰
انتخاب بانوی ایرانی به‌عنوان مدیر شایسته در عرصه گردشگری

انتخاب بانوی ایرانی به‌عنوان مدیر شایسته در عرصه گردشگری

[ad_1]

جایزه‌ی “شایستگی مدیریت” در حوزه ی گردشگری را این بار اتحادیه ی اروپا به یک بانوی ایرانی کارآفرین اعطا می کند.

به نقل از ایسنا؛ از سال ۲۰۰۴ میلادی اتحادیه اروپا برنامه ای با عنوان «شایستگی مدیریت» توسط کمیسیون کارآفرینی، را به پشتیبانی پارلمان اتحادیه اروپا آغاز کرده که در آن با توجه به معیارهایی همچون :

کارآفرینی، نوآوری، برندسازی، توسعه صنایع خانگی، توسعه صنایع دستی، مشتری‌مداری، رعایت محیط زیست و ارزش‌های انسانی با درنظر گرفتن مسؤولیت‌های اجتماعی

بانوی کارآفرینی را از تمام کشورها، حتی کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند انتخاب و معرفی می کند.

خانم سهیلا پیرمرادیان فعالیت خود را در صنعت گردشگری از سال ۱۳۷۸ آغاز کرده و امروز مدیر یکی از دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری ایران است. جالب است بدانید که او در رشته ی زنان و مامایی در کشور ایتالیا تحصیل کرد و تحصیلات تکمیلی در رشته مدیریت نوین داشت. او تا قبل از این به مدت ۱۵ سال راهنمای تورهای گردشگران ایتالیایی زبان در ایران بود که به دلیل نوع فعالیت‌ها و کارآفرینی که در صنعت گردشگری ایران داشته،

این برای اولین بار است که از سوی برنامه‌ی شایستگی مدیریت اتحادیه اروپا جایزه ای به یک کارآفرین زن ایرانی اهدا می شود.

نماینده اتحادیه اروپا در برنامه شایستگی مدیریت (EBC*L) در کشورهای فارسی‌زبان، عظیم فضلی‌پور، درست دو ماه پیش گفت که برنامه‌ی شایستگی مدیریت اتحادیه اروپا (EBC*L) بعد از رفع تحریم ها و توافق هسته ای ایران تصیمی دارد تا برای نخستین بار جایزه ی زنان کارآفرین را به یک بانوی ایرانی اعطا کند.

در تاریخ سوم نوامبر (۱۳ آبان)، اتحادیه اروپا طی برنامه ای از ۱۰۰ زن کارآفرین که در تمام حوزه های اقتصادی فعالیت می کنند، به عنوان مدیر شایسته تقدیر خواهد کرد.

طبق اظهارات فضلی‌پور پیرامون نحوه انتخاب و معرفی بانوان کارآفرین به عنوان مدیر شایسته از سوی اتحادیه اروپا، نحوه انتخاب به این شکل است که درخواست های متقاضیان در مرحله اول به اتاق‌های بازرگانی، وزارت کار و رفاه اجتماعی و سایر نهادهای فعال ارسال شده، سپس اشخاص واجد شرایط به دفتر مرکزی EBC*L معرفی و پس از بررسی‌های مرحله‌ای، اسامی نهایی به دفتر مرکزی در اتریش اعلام شده‌اند که در نهایت از میان تمام کشورهای شرکت کننده، ۱۰۰ مدیر کارآفرین برگزیده شده‌اند.

بانوی کارآفرین منتخب برنامه شایستگی مدیریت اتحادیه اروپا، خانم سهیلا پیرمرادیان در مصاحبه ای که با ایسنا داشت در این باره گفت:

همه چیز از یک ایمیل شروع شد، من هم تا قبل از آن از این برنامه‌ی اتحادیه اروپا اطلاعی نداشتم، وقتی به دفتر نمایندگی این برنامه در تهران مراجعه کردم متوجه شدم که اتحادیه اروپا هر سال از میان زنان کارآفرین، مدیر شایسته انتخاب می‌کند، اما این نخستین بار است که ایران به این برنامه اضافه شده است. به استناد اطلاعات نماینده‌ی این برنامه در تهران، قرار بود امسال (۲۰۱۶) بیش از ۱۰ زن کارآفرین از میان کشورهای فارسی زبان (ایران، تاجیکستان و افغانستان) به اتحادیه اروپا معرفی شوند تا براساس شاخص‌های تعیین شده مورد ارزیابی نهایی قرار گیرند.

بنابر صحبت های سهیلا پیرمرادیان بررسی های انجام شده برای انتخاب مدیر شایسته در میان زنان کارآفرین از روشهای مختلفی انجام می شود اما در این فرآیند،فعالیت حرفه‌ای صورت گرفته نقش به سزایی دارند.

این فعال گردشگری ادامه داد:

در بررسی‌های اتحادیه اروپا، میزان کارآفرینی و خلاقیت اهمیت دارد. برای همین فکر می‌کنم این انتخاب به خاطر حضور مستمر و پررنگ‌ شرکتی که در زمینه گردشگری تاسیس کرده‌ام، در نمایشگاه‌های بین‌المللی بوده و همینطور گردشگرانی که به ایران جذب کرده‌ایم و متناسب با آن ارزآوری داشته‌ایم. مجریان این برنامه‌ی اتحادیه اروپا معتقدند، به عنوان یک کارآفرین، صنعت گردشگری را به معنای واقعی در ایران پیاده کرده‌ایم و به همان میزان ارزآوری مناسبی برای کشورمان داشته‌ایم.

او اضافه کرد:

چند سال قبل همایشی با عنوان «موقعیت اقلیت‌های مذهبی در کشورهای مسلمان خاورمیانه» از سوی یک تشکل مردمی با مشارکت سازمان ملل ترتیب داده شد که مسؤولیت بخش ایران آن به عهده من بود. در آن برنامه سعی کردم تنوع مذهبی را که در کشورمان جاری بود به نمایندگان سازمان ملل و اعضای آن تشکل نشان دهم. در آن برنامه شخصی حضور داشت که سال‌ها پیش جزو مذاکره‌کننده‌های نهایی سازمان ملل در پایان دادن جنگ عراق و ایران بود و حالا در آن تشکل مردمی عضویت داشت. در همان برنامه سعی کردم آن‌ها را به مناطقی ببرم که باورش برایشان سخت بود، مثل قبرستان یهودی‌ها در اصفهان که بیش از ۲ هزار سال قدمت دارد و همچنان محل برگزاری آیین‌های مذهبی یهودیان است. کلیساهای باقی مانده از قرن‌های ۱۲ و ۱۳ در منطقه آذربایجان ایران که هنوز اجرای مراسم در آن‌ها جریان دارد و بالاخره مدرسه‌ای در تهران که دانش‌آموزان آن از همه‌ی ادیان در یک کلاس درس هستند. این چیزی بود که آن‌ها در هیچ کشور دیگری ندیده بودند، برای همین عنوان همایش را کلا به «ادیان توحیدی در ایران» تغییر دادند. من حتی با هزینه شخصی به ایتالیا رفتم تا سفیر وقت ایران در آن کشور را با این همایش همراه کنم، اما هیچ پاسخی نگرفتم.

وی گفت:

این همایش در ایتالیا برگزار شد و من تنها ایرانیِ حاضر در آن بودم که برای سخنرانی ۳۵ دقیقه‌ای دعوت شدم، این فرصتی بود تا از امنیت و زیبایی ایران تمام‌قد دفاع کنم و واقعیت‌های آن را نشان دهم. وقتی اتحادیه‌ی اروپا در برنامه‌ی شایستگی مدیریت در حال بررسی فعالیت زنان کارآفرین بود، به آن حرکت‌ها و فعالیت‌ها رسید.

خانم پیرمرادیان سالها پیش همکاری با موسسه نشر آثار امام خمینی (ره) را تجربه کرده؛ همکاری کهشامل ترجمه یکی از کتاب‌های بنیانگذار انقلاب به زبان ایتالیایی و همچنین نامه‌های ارسال شده ی زنان آن کشورها به امام خمینی می شده است. فعالیت های او بعدها وارد دنیای گردشگری شد و او به عنوان یک راهنمای تور نزدیک به ۱۵ سال فعالیت کرد.

آژانس مسافرتی او از ۴ سال گذشته توانسته اروپاییان زیادی را وارد ایران کند به طوری که از ابتدای امسال تا ماه آذر ۲ هزار گردشگر اروپایی به ایران جذب کرده که معتقد است این تعداد برای یک آژانس تازه‌نفس عدد قابل توجهی است.

او در پاسخ به این سوال که به عنوان یک کارآفرین تا کنون برای چند نفر اشتغالزایی داشته است؟ گفت:

وقتی در گردشگری کارآفرینی می‌کنید، مطمئنا اشتغالزایی هم دارید، چون آنطور که آمارهای جهانی می‌گویند، با ورود هر گردشگر به طور مستقیم برای ۱۱ نفر شغل ایجاد می‌شود، آن‌هم بدون این‌که ارزی از کشور خارج شود.

این فعال گردشگری افزود:

هیچ وقت برای خارج کردن مسافر و ارز از کشورم تمایلی نداشته و ندارم، البته این حق مردم ایران است که دنیا را ببینند، ولی من تصمیم ندارم به این بخش وارد شوم، فقط به این خاطر که می‌خواهم برای کشورم مثبت باشم و ارزآوری داشته باشم.

پیرمرادیان صحبت هایش را اینگونه به پایان رساند:

این انتخاب اتحادیه‌ی اروپا فقط بُعد و منفعت شخصی ندارد، چون با هر بار تکرارِ نام ایران به شکل مثبت در رسانه‌های مطرح جهان، تبلیغی غیرمستقیم برای کشورمان صورت می‌گیرد که به نسبت انتخاب صرف یک مدیر کارآفرین زن ایرانی توسط اتحادیه اروپا، پیامدهای بهتری دارد. من در مراسمی که ۱۳ آبان‌ماه در پاریس برگزار می‌شود، تریبونی خواهم داشت که بار دیگر از آن برای معرفی کشورم استفاده می‌کنم.

انتخاب بانوی ایرانی به‌عنوان مدیر شایسته در عرصه گردشگری

#اخبار روز گردشگری را در ایران تور دنبال کنید.

[ad_2]

منبع

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *