دی ۳۰, ۱۳۹۶

۹۷۰×۹۰
ادعای محقق چینی در خصوص زادگاه زرتشت

ادعای محقق چینی در خصوص زادگاه زرتشت

[ad_1]

به نقل از ایرنا؛ به تازگی یک گروه تحقیقاتی چینی به تازگی ادعا کردند که زادگاه دین زرتشت در یک منطقه تاجیک نشین در حومه شهر «تاریم» در قله پامیر مجموعه بوده است.( قله پامیر مجموعه ای از رشته کوه های متصل به هیمالیا است و بخشی از آن در تاجیکستان و قرقیزستان و مابقی جزء افغانستان و پاکستان قرار دارد.)
سرپرستی این گروه را «وو شین هوا» مسوول تیم پژوهش «جامع کوه کونلون جاده ابریشم سال ۲۰۱۶» به عهده دارد و می گوید در بررسی ها و کاووش های اخیر این نتایج به دست آمده اند.
اما جالب آن که او بدون ارائه ی مستندات دقیق از کشفیات خود در این زمینه ادعای خود را مطرح و تنها به انتشار چند عکس بسنده می کند و می گوید این ویرانه ها متعلق به اماکن مذهبی دین زرتشت با قدمت ۲۵۰۰ ساله است.
او همیچنین در گفتگویی که با رادیو فارسی بین المللی چین داشت، بدون ارائه کردن توضیحات بیشتر و دقیق تر و همینطور مستندات معتبر این ادعا را بار دیگر مطرح می کند که این خرابه ها، تاکنون قدیمی ترین ویرانه‎های کشف شده در رابطه با دین زرتشت هستند.
مناطقی که وو شین هوا از آن ها سخن می گوید در گذشته جزئی از امپراطوری ایران بوده و این نکته ای است که از نگاه او و گروهش دور مانده و در گزارش منتشر شده به آن اشاره ای نشده است.

«وو شین هوا» در قسمت دیگری از صحبتهایش می خواهد این موضوع را به نوعی با جاده ابریشم باستانی و منطقه «شین جیانگ» متصل کند، می گوید:

این موضوع نشان دهنده آن است که «شن جیانگ» به عنوان چهارراه تمدن جهان، نقش جایگزین ناپذیری در تبادلات تمدن های آسیا و اروپا داشته است.

خوب است بدانید که در مورد محل تولد زرتشت تا به حال تحقیقات بسیاری انجام شده و محققان سه نقطه مختلف را در ایران برای تولد زرتشت معرفی کردند اما با این حال هنوز محققان به نتایج نهایی در این خصوص نرسیده اند.

جالب آن که ادعای این محقق چینی در حالی مطرح می شود که قبل از این هم برخی از کشورها اقدام به تحریف آثار شاعران نامدار ایرانی کردند و خواستند تا با این حرکت هویت آنان را تغییر دهند.

ادعای محقق چینی در خصوص زادگاه زرتشت
ادعای محقق چینی در خصوص زادگاه زرتشت
ادعای محقق چینی در خصوص زادگاه زرتشت
ادعای محقق چینی در خصوص زادگاه زرتشت

#اخبار روز گردشگری را در ایران تور دنبال کنید.

[ad_2]

منبع

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *