دی ۳۰, ۱۳۹۶

۹۷۰×۹۰
آجرهای لعابدار با نقش شیر

[ad_1]

در اواخر قرن نوزدهم میلادی موزه ی ملی فرانسه، مارسل دیولافوا و همسرش ژَن را تشویق به کاوش در ایران در منطقه شوش کرد. دیولافوا که پیش از این به ایران سفر کرده بود، به ایران آمدند و به فرمان ناصرالدین شاه قاجار در شوش به حفاری پرداختند.
وی با شرایطی سخت در سال های ۱۸۸۴ تا ۱۸۸۶ میلادی توانستند تالار بزرگ ستون دار ( آپادانا) را از زیر خاک بیرون آورده و آجرهای لعابدار و مزین به نقوش سربازادان گارد شاهی، شیر دال و… از این کاخ جمع آوری کردند.
کاخ آپادانای شوش با ۱۰۴۳۴ متر مساحت، قصر زمستانی شاهان هخامنشی بوده که داریوش، پادشاه قدرتمند هخامنشی فرمان ساخت آن را در سال های ۵۱۵_۵۲۱ پیش از میلاد در شوش را صادر کرده و این کاخ برروی بقایای آثار عیلامی با دیوارهای خشتی و ستون های سنگی بنا شد. این کاخ “بارگاه” یا “آپادانه” نیز نامیده می شود و اردشیر دوم ساسانی آن را بازسازی کرد.

این کاخ از تالار بار عام، حرم‌سرا، دروازه و کاخ پذیرایی و همچنین سه حیاط مرکزی تشکیل شده است که دیوارهای داخلی کاخ با آجرهای لعابداری منقوش به طرح‌های سپاه جاویدان، شیر بالدار و نقش گل نیلوفر بوده است. دیوولافوا این آجرهای را به موزه ی لوور پاریس انتقال داد و در آن جا به مرمت آن ها پرداختند، پس از آن این، آجرهای لعابدار منقوش ارزشمند در تالارهای طبقه اول سرسرای موزه لوور به نمایش درآمد.

در شوش امروز اثری از این کاخ نیست و فقط چند زیرستون وجود دارد و مابقی آثار از کشور خارج شده و د رموزه لوور نگهداری می شود.

از دوره هخامنشی آثار ارزشمند بسیاری باقی مانده از جمله:

مهر استوانه ای داریوش هخامنشی

پیکره داریوش هخامنشی

گردنبند طلا هخامنشی با سر ایزد مصری

تکوک طلایی شیر غران

طوق زرین هخامنشیان

گردنبند زرین هخامنشی

ریتون نقره ای شیردال

تکوک اردک

دستبند طلا با اردک‌های لاجوردی


قدمت: سال ۵۱۰ پ. م (هخامنشی)

سال کشف: ۱۸۸۵- ۱۸۸۶ میلادی

محل کشف: کاخ آپادانای شوش

کاشف: مارسل و ژان دیولافوا ( Marcel&Jane Dieulafoy )

محل نگهداری: موزه لوور پاریس

%d8%a2%d8%aa%d8%ac%d8%b10
%d8%ab%d8%b3%d8%a80

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با ایران تور بشناسید.

[ad_2]

منبع

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *